Interesujące fakty na temat werbli

werbel pearl

Werbel jest bębnem, który jest częścią zespołu perkusyjnego. Cechuje się tym, że jest mniejszy od bębna głównego.

Dźwięki

Bęben mały posiada dwie membrany, zamocowane na spodzie. Struny współgrają z membraną, przedłużając jej drgania – powstaje dźwięk o nieokreślonej wysokości. Instrument daje specjalne efekty szumu i odpowiada za utrzymanie odpowiedniego rytmu. Na werblu możemy grać za pomocą miotełek, młoteczków lub pałeczek. Co ciekawe, jest on używany w orkiestrze już od XVIII wieku.

Ciekawe fakty

Jedną z ciekawostek jest to, że jaśniejsza barwa brzmienia może być uzyskana w przypadku mniejszej odległości między memenbranami. To niezbędny element zespołu perkusyjnego, z którego korzystają muzycy w jazzie, w muzyce popularnej, a nawet w orkiestrach. Werble nie są bardzo kosztownym wydatkiem, a dają niesamowity efekt i uzupełniają perkusję, aby tworzyła całość i pięknie współgrała z wielkim bębnem. Cena zależy od materiału, szerokości i wielkości bębna. Jednymi z najbardziej wytrzymałych werbli są drewniane i metalowe – są najczęściej wybierane przez muzyków, także początkujących.

Brzmienie werbli zależy przede wszystkimi od materiału, z którego zostały zbudowane, ale także od głębokości, grubości korpusu, średnicy, rodzaju obręczy i sprężyn. Znalezienie idealnego werbla nie jest łatwe, dlatego warto posłuchać różnych prób dźwiękowych i dostosować wybór do osobistych preferencji.