Chimes – co to za instrument?

Instrumenty perkusyjne od zawsze zajmowały ważną funkcję w orkiestrach i różnego rodzaju zespołach muzycznych. Dzieje się tak dlatego, że utrzymują one tempo utworu, a także odpowiadają za niesamowite dźwięki, które wydają. Jak wydać dźwięk z instrumentu perkusyjnego? Można to zrobić na przykład: pałką, szczotką lub dłonią – należy po prostu w nie uderzyć lub można też nimi potrząsnąć.

Chimes – co to za instrument?

Chimes to instrument perkusyjny, który należy uderzać, aby wydał się z niego dźwięk. Chimesy mają różne nazwy na przykład firanka, czajmse, dzwonki. Na drewnianej poprzeczce zawieszone są najczęściej aluminiowe pręty, które mają różne długości, dzięki temu wydają z siebie różną wysokość dźwięków, gdy się w nie uderza.

Jakie są rodzaje instrumentów perkusyjnych?

W orkiestrze instrumenty perkusyjne nadają odpowiednie brzmienie całości, utrzymują równomierne tempo utworu oraz odpowiadają za dodatkowe efekty akustyczne i dynamiczne. Podstawowym podziałem instrumentów perkusyjnych jest podział na idiofony lub membranofony. Możemy je podzielić na:

  • idiofony – gdzie źródłem dźwięku jest cały instrument, kiedy go uderzymy lub nim potrząśniemy
  • membranofony – instrumenty perkusyjne, które posiadają membranę (czyli powłoczkę), a ich źródłem dźwięku jest właśnie ta drgająca napięta membrana. Membrana jest jedynie jedną z części instrumentu perkusyjnego, a nie jego całością.
    Idiofony różnią się od membranofonów sposobem wydawania dźwięku, głośnością, a także brzmieniem dźwięków.