Jak dbać o płyty winylowe?

2 min read

Płyty winylowe cieszą się na nowo ogromną popularnością. Wydawane są na nich nie tylko starsze albumy, lecz równie i te zupełnie najnowsze. Problem tylko w tym, że obecni użytkownicy takich płyt zupełnie nie wiedzą, jak o nie dbać. Brak tej wiedzy szybko doprowadza posiadaną kolekcje do stanu ruiny.

Jak przechowywać płyty winylowe?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas nauki dbania o płyty winylowe jest zdobycie wiedzy na temat tego, jak się je powinno przechowywać. Pamiętać trzeba przede wszystkim o tym, że muszą one stać zawsze w pozycji pionowej. Płyty pod żadnym pozorem nie mogą leżeć na sobie, ponieważ te na samym dole, przygniecione ciężarem wyższych, zwyczajnie się niszczą.

To jednak nie wszystko, ponieważ płyty muszą być trzymane w odpowiednich papierowych lub foliowych kopertach. Dzięki temu zabezpieczone zostają przed uszkodzeniem, lecz przede wszystkim przed zakurzeniem.

Jak pielęgnować płyty winylowe?

Niestety nawet pomimo najlepszych warunków przechowywania płyt, tak czy inaczej mogą one doznać zabrudzenia. Mogą pojawić się na ich powierzchni plamy, a także zwyczajnie kurz. Ani jedno, ani drugie nie może zostać zignorowane, ponieważ zniszczyłoby to dźwięk podczas odtwarzania, a nawet mogłoby zniszczyć igłę. Z tego też powodu zawsze przed położeniem płyty na gramofonie konieczne trzeba ją dość dokładnie obejrzeć, a w razie obecności na powierzchni brudu lub kurzu, zmyć je przy pomocy specjalnego płynu oraz myjki. Całość zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. Jak więc widać, pielęgnacja płyt winylowych nie jest wcale taka trudna.

You May Also Like

More From Author