Kim jest Żabson i dlaczego zdobył popularność?

2 min read

Żabson to pseudonim pochodzącego z Opoczna rapera, Mateusza Zawistowskiego. Pomimo młodego wieku zdążył on już wiele osiągnąć na polskiej scenie muzycznej. Jak przebiegała jego kariera?

Żabson – kim jest?

Mateusz Zawistowski urodził się w 1994 roku, a działalność muzyczną rozpoczął w 2010. Dopiero 5 lat później jego twórczość trafiła do szerszej publiczności. W 2015 roku wydał minialbum „NieKumam” z popularnym utworem „Do ziomów”. Już rok później ukazał się kolejny minialbum – „Passion Fruits”. Rozgłos przyniosło mu wydanie singla „Księżniczki” oraz płyty „To ziomal”. To właśnie na tym książku znalazły się popularne utwory, takie jak „Incepcja”, „Los” czy „DMT”. Ponadto można tam usłyszeć efekty współpracy Żabsona z Białasem, Quebonafide czy Borixonem. Raper w 2018 roku dołączył do ekipy Chillwagon, którą założył właśnie ostatni z wymienionych artystów.

Nowa twórczość Żabsona

Płyta „Ostatni Ziomal” dostępna na Queshop jest zwieńczeniem „ziomalskiej trylogii” Żabsona. Według samego rapera, wyróżnia się ona na tle reszty jego twórczości. W singlu „Przynajmniej nie kłamię” rozlicza się on ze swoją przeszłością i odbiega nieco od kreowanego wcześniej wizerunku. Utwór ten to powrót do mieszkania w trudnych warunkach, nieciekawego dzieciństwa i relacji z kolegami. Żabson podjął też temat zmian na rynku muzycznym, na którym coraz trudniej jest się mu odnaleźć. W marcu 2023 roku zapowiedział przerwę w solowej karierze. Argumentował ją koniecznością odpoczynku, ponieważ od dwóch lat nieustannie pracował nad nową muzyką. Obiecał jednak, że nagrał wiele gościnnych zwrotek.

You May Also Like

More From Author