Magia dźwięków przeszkadzajek

shaker meinl

Shakery to jeden z podstawowych rodzajów perkusjonaliów, potocznie nazywanych przeszkadzajkami. Ich głównym zadaniem jest dopełnianie granego utworu i tworzenie tzw. tła muzycznego. Korpus shakerów wykonany jest zazwyczaj z gliny, drewna, ewentualnie tykwy. W środku znajdują się kamyczki, ziarenka lub nasiona, które przy potrząsaniu instrumentem wydają określone dźwięki.

Rola shakerów w muzyce

Mimo, ze przeszkadzajki nie są wiodącymi instrumentami, wielu muzyków oraz fanów muzyki docenia ich obecność. Niektóre gatunki muzyczne naprawdę trudno wyobrazić sobie bez rożnego rodzaju przeszkadzajek. Doskonałym przykładem jest muzyka latynoska, w której bez trudu wyłapiemy dźwięki perkusjonaliów. To one nadają tej muzyce charakterystyczny rytm.

Shakery potrafią fantastycznie dopełnić piosenkę, dodając jej niepowtarzalnego charakteru. Można powiedzieć, że tego rodzaju instrumenty są niczym przyprawy w potrawach. Umiejętnie dobrane „podkręcają smak” utworów muzycznych. Doświadczeni słuchacze z pewnością potrafią to docenić.

Shakery to jeden z najprostszych sposobów ubarwienia utworu. Jednak mimo ich prostoty, należy zwrócić uwagę na odpowiednie stosowanie tych instrumentów. Laicy nie zdają sobie sprawy z tego ze shakery wymagają np. specjalnego ustawienia mikrofonu. Liczy się nie tylko jego rodzaj, ale również odpowiednia odległość od instrumentu oraz właściwy kat nachylenia mikrofonu. Tylko wówczas przeszkadzajki mogą dobrze spełnić swoje zadanie.