Marakasy: jak grać na tym instrumencie?

Jeszcze nie tak dawno kojarzone były głownie z muzyką Ameryki Południowej, dziś coraz lepiej radzą sobie jako instrument wykorzystywany w muzyce popularnej. Marakasy, czyli spore grzechotki wydające charakterystyczny dźwięk, cieszą się coraz większym powodzeniem. Co warto wiedzieć na temat podstawowych zasad gry na drewnianych marakasach?

Para to podstawa!


Kto postanowi w swej twórczości muzycznej wykorzystać marakasy drewniane, ten musi pamiętać o podstawowej zasadzie: te instrumenty muszą występować w parze. W każdej dłoni muzyka grającego na grzechotkach powinien się znaleźć jeden marakas. Potrząsanie nimi na zmianę daje najlepsze efekty, szczególnie, jeśli osoba grająca na tym instrumencie potrafi stosować różne techniki. I choć wydaje się to proste, ich opanowanie wymaga wielu godzin ćwiczeń.

Gra na marakasach: jakie techniki są stosowane?


Osoby zajmujące się grą na marakasach znają wiele sposobów wydobywania dźwięków z tego instrumentu. Ruchy grającego na marakasach muszą być zdecydowane, nie mogą być jednak zbyt ostre. Drewnianymi marakasami można potrząsać, można też uderzać w nie palcami. Najpopularniejsza technika gry na marakasach polega jednak na wykonywaniu określonych ruchów dłońmi, w taki sposób, by pozyskać konkretny dźwięk.

Gra na drewnianych marakasach może się dla wielu osób okazać świetną zabawą, choć dzięki tym instrumentom można stworzyć ciekawe tło dla wielu kawałków. Ważna jest jednak odpowiednia technika gry, którą można opanować dzięki regularnym ćwiczeniom.