ORYGINALNY RYTUALNY INSTRUMENT KIJ DESZCZOWY

Historia instrumentu:

Historia instrumentu jest bardzo długa, wywodzi się on z kultury azteckiej i afrykańskiej. Kij ten posiadał w historii znaczenie rytualne i historyczne, był nieodzownym elementem tamtejszej kultury dawnych ludów.

Prawdopodobnie pierwszy instrument powstał w miejscowości Chile w Ameryce Południowej. Podczas panującej tam suszy, zaklinacz wymyślił ówczesny szaman, który modlił się do bogów o upragniony deszcz, grając na instrumencie. 

W dzisiejszych czasach instrumenty możemy dostać na całym świecie. Jednak najczęściej produkowane są w historycznym Chile, skąd pochodzą, ale również możemy zakupić te z Ekwadoru, Zambii czy nawet z Polski. Instrument jest niezwykle oryginalny o unikatowym etnicznym brzmieniu. Świetnie sprawdza się jako akompaniament do bębnów szamańskich czy djembe.

kij deszczowy

Budowa kija deszczowego:

Instrument wykonywany jest ręcznie przeważnie z drewnianej rury wypełnionej nasionami, w której występują liczne przegrody. Podczas przechylania instrumentu następuje przesypywanie nasion, które imituje dźwięk deszczu. Kije przeważnie są wykonywane z wydrążonego kaktusa bądź bambusa. W obecnych czasach również z tworzywa sztucznego.

Instrumenty muzyczne są w różnych rozmiarach, przeważnie ich szerokość wynosi ok. 7 cm, a długość nie przekracza 80 cm, są stosunkowo lekkie.

Obecnie instrumenty możemy otrzymać w różnych kolorach i wzorach malowanych ręcznie. Instrument będzie świetną rozrywką zarówno dla dzieci jak i dorosłych.