Płyty winylowe – co czyni je hitem?

Płyty winylowe - co czyni je hitem?

Jak wiadomo płyty winylowe były kiedyś wielkim hitem. Umożliwiały one m.in. słuchanie muzyki i spędzanie miło czasu. Na przestrzeni ostatnich lat ludzie coraz częściej sięgają po takie płyty, dzięki czemu mogą powspominać dawne czasy. 

Historia płyt winylowych:

Stworzenie pierwszej płyty winylowej miało swój początek pod koniec XIX wieku przez Emila Berlinera. Prędkość odtwarzania takiej płyty wynosiła 70 obrotów na minutę. Z czasem płyta została zmodernizowana i prędkość odtwarzania wynosiła 45 obrotów na minutę. Ostatecznie po unowocześnieniu płyt analogowych prędkość odtwarzania wynosiła 33, 5  obrotów na minutę, co umożliwiało im dłuższą żywotność. Taka płyta była dobrym sposobem rozpowszechniania i popularyzacji muzyki każdego rodzaju i gatunku muzycznego. Były nieodłącznym elementem każdej imprezy, spotkań towarzyskich oraz zabaw tanecznych.

Zastosowanie płyt winylowych:

Zastosowanie płyt winylowych:

Płyty gramofonowe mają wiele zastosowań. Najbardziej powszechnym i znanym sposobem jest odtwarzanie muzyki z takiej płyty na gramofonie. Kolejnym zastosowaniem jest m.in. ich kolekcjonerstwo. Wielu ludzi zbiera takie płyty, gdyż są one bardzo wartościowe i unikatowe. Według kolekcjonerów im starszy model płyty, tym bardziej zyskuje na wartości. Coraz częstszym zabiegiem stało się używanie płyt analogowych jako dekoracji do mieszkania. Dzięki swojemu specyficznemu i klasycznemu wyglądowi idealnie komponuje się w nowoczesne wnętrza. 

Podsumowując, płyty winylowe mają wiele zastosowań. Moda na nie zaczęła wracać i ludzie zaczęli po nie sięgać. Trzeba liczyć się z tym, iż bardzo ciężko jest je znaleźć ze względu na zaprzestanie ich produkcji i większe zainteresowanie. Chociaż na przestrzeni ostatnich lat płyty winylowe wracają do łask.