Wszystko co musisz wiedzieć o bongosach

bongosy

Bongosy to kubański instrument składający się z dwóch połączonych ze sobą bębenków nazywanych macho i hembra. Różnią się od siebie jedynie średnicą bębna. Metalowa obręcz ze śrubami naciągowymi umożliwia regulację napięcia membrany.

Historia bongosów

Nie sposób wyobrazić sobie muzykę afrykańską bądź latynoamerykańską bez udziału bongosów. Powstały one w XIX wieku na wschodniej Kubie i bardzo szybko zyskały popularność, znajdując zastosowanie między innymi w dwóch kubańskich stylach muzycznych – Son i Changui. Lata świetności bongosów to połowa XX wieku. Dzięki zyskującej popularności muzyki tanecznej i jazzu zostały wprowadzone również na rynek europejski i północnoamerykański. W taki sposób bongosy stały się niezwykle cenionym instrumentem praktycznie na całym świecie.

bongosy

Jak grać na bongosach?

Bongos to dość prosty w użytkowaniu instrument, jednak aby zacząć na nim grać rytmiczne dźwięki należy zastosować się do kilku podstawowych zasad:

  • bongosy najlepiej umieszczać pomiędzy kolanami,
  • w instrument należy uderzać opuszkami palców,
  • zaleca się unikać uderzania kostkami, ponieważ może to spowodować uszkodzenia ręki,
  • podczas gry wykonuj energiczne ruchy nadgarstkami,
  • aby uzyskać różne rodzaje dźwięków, można tłumić dźwięki dowolnymi częściami dłoni, trzymając je na membranie i odpowiednio uciskając.

Ile kosztują bongosy?

Ceny bongosów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Nie jest to więc duży wydatek. Przykładowe ceny możesz sprawdzić tutaj. Jeśli zależy Ci na oryginalnych kubańskich instrumentach wykonanych z najwyższej jakości materiałów, cena może sięgać nawet kilkuset złotych.