Jaki pulpit do nut kupić? Praktyczne porady

2 min read

Pulpit na nuty przytrzymuje zapis nutowy. Początkujący jednak nie zawsze wiedzą, na co zwrócić uwagę przy zakupie tego rodzaju statywu. Jakie paramenty należy wziąć wtedy pod uwagę?

1. Płyta na nuty

To najważniejsza część pulpitu do nut, dlatego warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Do wyboru są trzy główne warianty – płyta wykonana z metalowych poprzeczek, blat ażurowy oraz blat pełny.

Najlżejszy będzie pulpit do nut z poprzeczek – nadaje się na standardowe zapisy nutowe, lecz nie podtrzyma ciężkiej książki i cienkich kartek. Blat ażurowy to popularny wybór – można umieścić na nim książki, zeszyty, kartki. Gdy jednak statyw ma być używany podczas koncertów, warto wybrać ten z blatem pełnym, ponieważ nie prześwituje. Po takim blacie można też pisać.

Płyta powinna być regulowana i mieć wąsy – cienkie druciki do przytrzymania kartek. Można dokupić do niej lampkę LED na baterie.

2. Podstawa

Powinna być stabilna i dawać szeroki zakres regulacji. Należy zwrócić uwagę na maksymalną wysokość stojaka. Składana podstawa pulpitu ułatwia korzystanie z niego poza domem.

Lepszej klasy statywy posiadają mechanizm, który nie wymaga zaciskania i dokręcania – dzięki temu awarie są rzadsze.

3. Ciężar i wymiary

Te parametry mają duże znaczenie wtedy, gdy pulpit ma być używany także poza domem. Lekki, zajmujący mało miejsca pulpit do nut będzie wtedy najlepszy.

Wielu producentów oferuje także dopasowane torby – pokrowce na statywy. Wtedy można łatwo je spakować i zabrać ze sobą do szkoły muzycznej czy na koncert.

You May Also Like

More From Author