Gdzie jest serce Rolanda?

2 min read

Każda perkusja jest zestawem instrumentów, które głównie dzieli się na te o określonej wysokości dźwięku (m.in. kotły, ksylofon, dzwonki) oraz na te o nieokreślonej wysokości dźwięku (np. bęben, talerze, tamburyn). Zwykle jest to również podstawowy zestaw, który może być uzupełniany o dodatkowe elementy.

Roland, który wyznacza trendy wśród instrumentów perkusyjnych opracował specjalne zestawy dla każdego rodzaju użytkownika. Znajdą się tam podstawowe zestawy dla początkujących, średniozaawansowanych i profesjonalistów. Zestaw dla profesjonalistów zwykle składa się z samych bębnów, ale są one lepszej jakości. Znaczenie ma tutaj rodzaj drewna, z jakiego jest wykonany instrument. Te dla początkujących zwykle wykonane są z lipy lub topoli. im wyższa półka, tym szlachetniejszy gatunek drzewa: brzoza, klon, jesion, dąb. Oczywiście rodzaj drzewa ma również inną charakterystykę brzmienia. 

Tam gdzie bije puls

Najważniejszym elementem perkusji, zwanym nawet sercem instrumentu, jest werbel o nieokreślonej wysokości dźwięku. Ma on metalowy lub drewniany korpus, na którym mocowany jest za pomocą śrub naciąg od góry i od dołu. To właśnie dzięki tym śrubom i obręczom możliwe jest odpowiednie nastrojenie instrumentu. To również jedyny bęben, który od spodu ma zamocowaną specjalną sprężynę rezonującą, która daje charakterystyczny szum. Również dzięki niej głos werbla jest wyjątkowo głośny i wysoki. Roland jako pierwszy opatentował i wprowadził na rynek siateczkowy pad werbla. Pierwsze co słyszymy w perkusji, to właśnie werbel, tam, gdzie bije serce całego instrumentu.

You May Also Like

More From Author