Co to jest djembe?

Djembe

Na świecie istnieje wiele różnorodnych instrumentów. Jedne są bardziej znane, a inne mniej. Jak się jednak okazuje istnieje spore grono osób, które dążą do tego, aby opanować grę na tych instrumentach, których nazwy są dla nas absolutną abstrakcją.

Do tego typu instrumentów należy djembe. W tym miejscu wiele osób zada sobie pytanie czym właściwie jest ten instrument, skąd pochodzi i gdzie można go w ogóle usłyszeć?

Informacje na temat Djembe

Otóż djembe wywodzi się z Afryki. Jest to po prostu bębenek, którego membrana zrobiona jest z reguły ze skóry bydlęcej lub ze skóry koziej.

Djembe kupić możemy między innymi w sklepie perkusyjnym DrumCenter: https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_djembe-424.html

Podczas grania na tym instrumencie, możliwe są do wydobycia z niego trzy podstawowe dźwięki. Należą do nich bas, ton i slap. W przypadku basu jest to dźwięk o najniższym brzmieniu. Aby go uzyskać, należy otwartą dłonią uderzać w środek bębna. Jeżeli mowa o tonie, to wydobywa się on podczas uderzania palcami bliżej krawędzi bębna. Kolejno mamy dźwięk zwany slapem, który jest najwyżej brzmiącym i najgłośniejszym. Aby go wydobyć z bębna, należy uderzać w jego krawędzie dłońmi, które wraz z palcami przybierają formę łuku.

Gdzie usłyszeć dźwięki djembe?

Jak się okazuje osoby, które są mistrzami gry na djembe noszą zaszczytne miano djembefola, co stanowi dla nich spore wyróżnienie i jest powodem do dumy.

Aby móc usłyszeć na żywo dźwięki wydobywane z djembe, najlepiej wybrać się na koncert muzyki afrykańskiej, na którym z całą pewnością ten instrument się pojawi, a grać na nim będzie djembefola.