Jak nauczyć się gry na perkusji?

2 min read

Perkusja to właściwie zwyczajowa nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, który został rozpowszechniony dzięki triumfowi muzyki popularnej w ubiegłym wieku. Do nauki gry na perkusji potrzebne będzie przede wszystkim poczucie rytmu, jednak dla chcącego nic trudnego!

Nauka czytania nut

Nuty na perkusję należą do jednych z najprostszych i można je opanować bez gruntownej znajomości teorii muzyki. Oczywiście teoretyczna edukacja muzyczna pozwala na lepsze zrozumienie poszczególnych kompozycji, jednak nie jest ona bezwzględnie potrzebna. Warto natomiast opanować czytanie nut na perkusję.

Metronom – podstawa dla perkusisty

Umiejętność wybijania określonego rytmu to podstawa dla każdego perkusisty. To właśnie od ćwiczeń rytmicznych powinna rozpocząć się nauka gry na perkusji. Metronom to obowiązkowe wyposażenie. Doskonale sprawdzi się metronom elektroniczny, który z łatwością można ustawić, a na dodatek posiada wbudowaną pamięć oraz inne funkcje.

Systematyka w nauce

Nauka gry na perkusji nie musi być bardzo intensywna, ponieważ kluczowe znaczenie dla opanowania umiejętności gry na instrumencie ma regularność. Ćwiczenia rytmiczne oraz grę z nut należy wpleść w codzienną rutynę tak, aby regularna praktyka stała się czymś naturalnym.

Wskazówki dla perkusistów

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy odpowiednio rozgrzać nadgarstki, by uniknąć kontuzji nadgarstków. Ogromne znaczenie ma także sposób trzymania pałek, których nie można ściskać zbyt mocno. W czasie ćwiczeń warto także pamiętać o utrzymaniu wyprostowanej sylwetki. Perkusista nie powinien się garbić!

Książki do nauki gry na perkusji dostępne w tym miejscu.

You May Also Like

More From Author