Kto pokocha darbukę?

2 min read

Darbuka to rodzaj bębenka, używanego głównie w utworach muzycznych stworzonych w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Choć na świecie istnieje wiele rozmaitych bębnów, muzycy tamtego regionu szczególnie ukochali sobie te jego odmianę. Dlaczego?

Unikalny wygląd

Zasadniczo, darbuka kształtem nieco przypomina klepsydrę. Dawniej, instrumenty te wykonywano z ceramiki, a membrana była wykonana ze skóry koźlej lub rybiej. Wraz z upływem czasu, zaczęto korzystać z aluminium lub mosiądzu, a membranę skórzaną zastąpiła plastikowa.

Są dwa typy darbuki – egipski, o nieco zaokrąglonych kształtach, bez szczególnych zdobień oraz drugi rodzaj, z ozdobnymi sznurami przeciągniętymi przez cała jego długość.

Dlaczego akurat ten instrument?

Orientalni muzycy kochają go za nietypowy dźwięk, który oferuje, a także niezwykłą lekkość i wygodę grania. W niektórych modelach zamontowano nawet specjalne pasy skórzane, które umożliwiają przewieszenie bębna przez szyję.

Rozwiązanie to skierowane jest głównie do muzyków, którzy chcą połączyć grę z tańcem. Dzięki wygodnej możliwości umieszczenia bębna na szyi – jest to możliwe.

Jak grać?

Na tym bębnie gra się na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada włożenie darbuki pod pachę i granie w ten sposób, drugi – rzadziej stosowany – sprowadza się do wkładania jej między nogi.

Dźwięki z tego instrumentu wydobywa się poprzez delikatne pocieranie czy postukiwanie, a niektórzy muzycy wykorzystują pięść drugiej, nie grającej dłoni, do dotykania pozostałych jej elementów, zmieniając dźwięk.

You May Also Like

More From Author